Kolczyki z bursztynami

Bursztyn w biżuterii – sutaszowa oprawa złota Bałtyku

Mieszkając w Gdańsku, nie mogłam przejść obok niego obojętnie. I choć miałam do niego dystans, to okazało się, że bursztyn w biżuterii sutaszowej nabrał zupełnie innego wyrazu.

Bursztyn w biżuterii ma swoich miłośników, ale zdarzają się też tacy, do których zwyczajnie nie przemawia. Z racji mieszkania nad morzem, mam często okazje podziwiać cuda wykonane z tego złotego skarbu Bałtyku. I o ile sam kunszt wykonania, zaklęcie go w srebrze, w niesamowitych formach, przyprawia mnie o zachwyt, tak nie jest to do końca moja bajka. Ciężko dopasować go do codziennej stylizacji dla młodej, energicznej kobiety. Przywodzi raczej na myśl wyważoną, starszą i elegancką panią. Jest to oczywiście kwestia gustu i nie ma co się nad tym za długo rozwodzić. Dlatego postanowiłam się z nim rozprawić z nieco innej strony, tak, żeby wilk był syty i owca cała.

Mając go w zasięgu ręki, nie mogłam oprzeć się pokusie trochę odczarowania mojego spojrzenia na ten kamień. Wybrałam rekonstruowany,  niezwykle lekki, który można w różnych kształtach znaleźć w Skarbach Natury.

 

Skarby Natury Fot. Skarby Natury

 

Pierwszy projekt jest prosty, w odcieniach współgrających z kamieniem. Brąz, wanilia i odcienie czerwieni podkreślają jego wyjątkową urodę. Całość wykończona została ozdobnym murkiem, w zbliżonych kolorystycznie koralikach Toho.

 

Bursztyn - złoto BałtykuKolczyki z jantarem

 

Kolczyki z bursztynemKolczyki w stonowanych kolorach

 

Drugie kolczyki zdecydowanie są jednymi z moich ulubionych. Niewielkie, leciutkie i idealne na co dzień. Nie trzeba wielkich okazji, żeby móc je założyć. Ich sercem jest bursztyn rekonstruowany w kształcie migdałka. Okala go waniliowy sutasz, który pozwala na wybicie się kamyczka na pierwszy plan. Delikatny, kobiecy wzór, który nadaje kolczykom lekkości i świetnie wpasuje się w codzienny ubiór, choćby do pracy.

 

Bursztyn w biżuteriiBursztyn w biżuterii

 

Bursztyn w sutaszowych kolczykachDelikatne, jasne kolczyki sutasz

 

Bursztyn rekonstruowanySubtelne kolczyki sutasz

 

Ostatnie kolczyki, w których wykorzystałam ten kamień północy są w podobnej formie i zostały jedynie odwrócone. Do ich uszycia wykorzystałam sznurki w musztardowym i zielonym odcieniu, które współgrają z przejściami na kamieniach.

 

Zielone kolczyki sutaszKolczyki sutasz w zieleni

 

Bursztyn w biżuteriiKamień północy w kolczykach sutasz

 

Biżuteria z bursztynemKolczyki sutasz ze złotem Bałtyku

 

Dziś już wiem, że zagości w mojej pracowni, bo jest świetnym materiałem do obróbki. Nie tylko idealnie komponuje się ze srebrem, ale i z delikatnymi pasmami sznurków. Bursztyn w biżuterii sutaszowej zyskuje lekkości i nabiera zupełnie nowego wyrazu. Myślę, że jest to świetna okazja, żeby przekonać do niego młode kobiety, które zwyczajnie nie widziały się w typowej oprawie ze srebra. Być może w subtelnych wzorach i kolorach poczują się w nim dobrze i spojrzą na niego przychylniejszym okiem. Jest przepięknym kamieniem i warto szukać dla niego alternatyw i zejść czasem z utartej ścieżki, bo zaklęty w ciekawej formie jeszcze nie raz nas zaskoczy. Ja zdecydowanie jestem na tak, a Wy ? 🙂

Brak komentarzy

Napisz komentarz